07-04-2025 18:00

Pedro Pascal, kaitlyn dever, The Last of Us, Craig Mazin, Neil Druckmann, Isabela Merced, Bella Ramsay, Gabrial Luna

Eirik Bull

Anmeldelse:

The Last of Us (sæson 2)

Storslået og skræmmende – næste kapitel i Joel og Ellies historie rammer plet.

Et gammelt kinesisk ordsprog siger: "Før du begiver dig ud på en hævnrejse, grav to grave." Ofte tilskrevet den kinesiske filosof Konfucius, advarer det om, at hævn er et tveægget sværd, der ofte skader begge parter lige meget. Det er en advarsel, der klinger gennem hele anden sæson af HBO’s mesterlige adaption af The Last of Us.

Baseret på de prisvindende videospil fra Naughty Dog og udgivet af Sony Computer Entertainment, fortæller The Last of Us historien om Joel og hans adoptivdatter Ellies rejse gennem et post-apokalyptisk USA.

Verden er faldet til Cordyceps-infektionen – en parasitisk svamp, der overtager sin menneskelige vært, muterer kroppen brutalt og driver offeret ud i et drabeligt raseri, styret af én ting: at smitte andre.

Hvad der gør det hele endnu mere skræmmende – og som måske er en af grundene til, at konceptet fungerer så godt i en post-apokalyptisk fortælling – er, at Cordyceps findes i virkeligheden. Heldigvis angriber den kun insekter. Indtil videre.

Der findes over 260 arter af Cordyceps på verdensplan.

Den har været brugt i kinesisk medicin i over 1.500 år …

Nope.

I første sæson så vi civilisationens fald til Cordyceps og de første spæde forsøg på at overleve. I klassisk menneskelig stil samler overlevende sig i stammer og fraktioner, hvor mistro og bevæbnede konflikter hurtigt opstår – over ressourcer, ideologi, magt – de sædvanlige årsager.Vi møder arbejdermanden Joel (spillet af Pedro Pascal), i 50’erne, som mister sin datter under de voldelige optøjer. Senere møder han Ellie (Bella Ramsey), en teenagepige, der af ukendte årsager er immun over for Cordyceps. Hvorfor hun er unik, ved ingen. Men det gør hende både til et håb – og en kilde til konflikt.

I første sæson følger vi Joel og Ellies færd gennem det ødelagte land, hvor de forsøger at undgå både muterede Cordyceps-monstre og desperate, voldelige overlevende.

Mens forskellige fraktioner jagter Ellie for hemmeligheden bag hendes immunitet, udvikler forholdet mellem hende og Joel sig fra et beskytter-barn-forhold til noget, der minder om far og datter. Deres rejse ender i blod, kaos og hemmeligheder – og Joel begår utilgivelige handlinger i forsøget på at beskytte Ellie.

Anden sæson af The Last of Us begynder fem år efter begivenhederne i den første. Joel og Ellie bor nu i Jackson – et stort, indhegnet samfund i Wyoming ledet af Joels lillebror Tommy (Gabriel Luna).

Her – midt i daglige patruljer mod Cordyceps-inficerede og menneskelige banditter – har Joel og Ellie fundet sig til rette i et spændt forhold mellem overbeskyttende far og trodsig teenager. Mistilliden mellem dem hænger stadig i luften.

Men fortiden har det med at indhente én. Overlevende fra Joels drabelige eskapader fem år tidligere – nu opsat på hævn – har fundet vej til Jackson.

Anført af Abby (Kaitlyn Dever) er de en del af den militante gruppe The Wolves, som holder til i Seattle. Og Abby vil gøre alt for at få hævn over Joel, der dræbte hendes far, da han reddede Ellie.

Jeg vil ikke afsløre, hvordan det hele udfolder sig – men dem, der har spillet The Last of Us 2, ved det allerede. Denne sæson holder sig tæt til spillets handling – på godt og ondt – alt efter hvem man spørger.

Temperamenterne vil koge.

Efter et par episoder i Jackson – med nogle ekstremt intense og episke scener, både i forhold til action og Cordyceps-skræk – skifter fortællingen fokus til en roadtrip til Seattle.

På rejsen gennem det ødelagte landskab begynder dramaet og hemmelighederne mellem Joel og Ellie at komme frem. Vi møder også Ellies kærlighedsinteresse, Dina (Isabela Merced), som slutter sig til rejsen ud af loyalitet og kærlighed til Ellie.

Ligesom første sæson er anden sæson af The Last of Us fremragende lavet. Pedro Pascal og Bella Ramsey er naturligvis hovedattraktionerne her. Selvom de leverede stærke præstationer i første sæson, tager de det et skridt videre her – med troværdig karakterudvikling og dialog, der både engagerer og rammer hårdt.

Dog udvikler de sig meget forskelligt. Joel er ældre, mere stoisk og beskyttende – han kæmper for at være den far, Ellie har brug for. Ellie derimod er teenageren på kant med verden, traumatiseret og i gang med at finde sig selv. Hun er ofte stædig, vred og irrationel – og ærligt talt ikke altid lige sympatisk. Men netop derfor bliver hendes sårbare øjeblikke så meget stærkere.

Gabriel Luna leverer en solid præstation som Tommy, men det er Isabela Merced som Dina, der overrasker mest. Som Ellies modsætning – varm, omsorgsfuld og rolig – formår hun at holde Ellie på jorden, mens mørket trækker hende længere og længere ned.

Kaitlyn Dever gør det også godt som Abby, selvom hun mest er fraværende denne sæson. I de scener, vi får med hende, balancerer hun hævn, had og sorg på en måde, der minder os om, at intet i denne verden er sort/hvidt. Det er menneskets skrøbelighed, der styrer det hele.

Ligesom spillet præsenterer anden sæson historien fra flere vinkler. Verden udvider sig gradvist med nye fraktioner og konflikter, der giver os et glimt af et større univers, som hovedpersonerne kun lige akkurat rører ved.

Disse forskellige perspektiver introducerer os også for en række nye bipersoner – heriblandt den hensynsløse leder af The Wolves, Isaac Dixon, som er i krig med en voldelig religiøs sekt kaldet The Scars. Dixon spilles af Jeffrey Wright – en af mine yndlingsskuespillere – som også lagde stemme til figuren i spillet.

Anden sæson af The Last of Us er en smuk og skræmmende rejse gennem et ødelagt USA. Med temaer som familie og hævn i centrum holder historien om Joel og Ellie sig ikke tilbage og beviser endnu en gang, at spil kan blive til tv-serier med noget af det stærkeste fortælling derude.

The Last of Us har premiere på Max den 14. april.

Skrevet af en norsk forfatter på engelsk og oversat til dansk med hjælp fra en avanceret GPT-model.

Kommentarer

  • Jeg vil ikke afsløre, hvordan det hele udfolder sig – men dem, der har spillet The Last of Us 2, ved det allerede. Denne sæson holder sig tæt til spillets handling – på godt og ondt – alt efter hvem man spørger.

    Spændt på, hvordan ting byttes rundt, Druckmann har allerede snakket lidt om det fordi der er en plottread i spillet, du bare ikke kan gøre på hel samme måde narrativt i en serie. 

    Men ja jeg glæder mig.

    
    3
  • Hende pigen havde jeg det virkelig svært med. Hun er irriterende og grim. Og jeg håbede bare på, at hun blev ædt. Hun er en elendig snotunge. Nu kender jeg ikke spillet, og har kun set ses1, men hun gjorde at jeg næsten ikke gad se serien. De kunne måske have fundet en mere charmerende skuepiller, for hende her gør ikke noget godt for helheden. Hun gjorde mig næsten arrig. Det lyder måske hårdt, men film/serier forholder sig jo til attraktive skuespillere, og hende her er fanme sådan én man bare har lyst til at slå på, indtil hun siger undskyld og deltager i et quizshow i stedet for. 

    Må man godt synes det?

    
    0
  • Må man godt synes det?

    Måske ikke så meget det med grim-delen...

    
    6
  • Hvorfor skal en ung pige være flot for at det er en god sæson?

    
    9
  • Hende pigen havde jeg det virkelig svært med. Hun er irriterende og grim. Og jeg håbede bare på, at hun blev ædt. Hun er en elendig snotunge. Nu kender jeg ikke spillet, og har kun set ses1, men hun gjorde at jeg næsten ikke gad se serien. De kunne måske have fundet en mere charmerende skuepiller, for hende her gør ikke noget godt for helheden. Hun gjorde mig næsten arrig. Det lyder måske hårdt, men film/serier forholder sig jo til attraktive skuespillere, og hende her er fanme sådan én man bare har lyst til at slå på, indtil hun siger undskyld og deltager i et quizshow i stedet for. 

    Må man godt synes det?

    Jeg synes du lyder fuldstændig vingeskudt. Sygt nok at tale om, at en ung pige skal slås på, til hun siger undskyld for sit udseende. Har du selv børn, og i så tilfælde, hvordan ville du have det, hvis folk talte sådan om dem? Eller hvis andre unge, som måske var i tvivl om deres udseende, hørte/læste, at folk talte sådan? Klap i gange tusind og slå dit spejl i stedet. 

    cans 07-04-2025 22:52
    8
  • [dobbeltpost]

    cans 07-04-2025 22:57
    0
  • Mine børn er ikke i fjernsynet... :O

    
    0
  • Jeg er meget spændt på at se snakken omkring det som sker i sæson 2, kan godt være det først for alvor blir revealed hel i sæson 3. Men ligesom med 1. Sæson blir der sat fokus på nogle ting hvor folk har vidt forskellige meninger i spillet splittede det folk meget, nogle ville slet ikke acceptere det, og det udviklede sig desværre direkte til deciderede trusler på livet for en af Voice actors vedkommende.

    Så jeg må sige dels glæder jeg mig til selv at se den som fan af franchisen, men jeg må indrømme jeg er også lidt spændt på dem som ikke kender spillene, hvordan de vil reagere. Om det blir ligesom med spillene eller endnu vildere reaktion, håber dog mest af alt vi kan undgå de her dødstrusler igen, fordi et er jo blot roller de spiller.

    
    1
  • Hende pigen havde jeg det virkelig svært med. Hun er irriterende og grim. Og jeg håbede bare på, at hun blev ædt. Hun er en elendig snotunge. Nu kender jeg ikke spillet, og har kun set ses1, men hun gjorde at jeg næsten ikke gad se serien. De kunne måske have fundet en mere charmerende skuepiller, for hende her gør ikke noget godt for helheden. Hun gjorde mig næsten arrig. Det lyder måske hårdt, men film/serier forholder sig jo til attraktive skuespillere, og hende her er fanme sådan én man bare har lyst til at slå på, indtil hun siger undskyld og deltager i et quizshow i stedet for. 

    Må man godt synes det?

    Du lyder da som et utroligt rart menneske.... eller noget....

    9
  • Du lyder da som et utroligt rart menneske.... eller noget....

    Nu har jeg kendt davenport (online) siden de glade Filmz-dage i starten af 00'erne, og jeg kan bekræfte, at han faktisk er et utroligt rart menneske.

    Kan han have nogle lidt ufiltrerede og kontroversielle holdninger, der måske ikke nødvendigvis skulle ytres offentligt her? Ja, det kan jeg også bekræfte. Men han er en good guy

    
    1
  • Ej, jeg er et gennemført svin. (Men det laver ikke om på, at hende pigen altså er grim og irriterende!) 

    Ellers har jeg et blødt punkt for piger (25+) med lidt til gaden, og knap så meget til gården.

    Og så elsker jeg bukser af hør, og en æggemad i ny og næ. 

    Og lakrids. Ikke at forglemme lakrids!! 

    
    0
  • Så sæson 1 og synes indledningsvis at det var en interessant præmis. (Har ikke spillet spillet).

    Det blev dog lynhurtigt til Walking Dead sæson 11.

    Jeg nægter simpelthen at tro, at folk som har overlevet i årevis i en zombie-verden, opfører sig som nogen som helst i TLOU-universet. Og ikke bare én eller to - men dem alle sammen.

    Det bliver slidt, ligegyldigt og dovent.

    0
  • Hvad er det du finder urealistisk da :)

    
    2
  • Nu har jeg kendt davenport (online) siden de glade Filmz-dage i starten af 00'erne, og jeg kan bekræfte, at han faktisk er et utroligt rart menneske.

    Kan han have nogle lidt ufiltrerede og kontroversielle holdninger, der måske ikke nødvendigvis skulle ytres offentligt her? Ja, det kan jeg også bekræfte. Men han er en good guy

    Det ændrer ikke på at man godt kan nøjes med at tænke sit og ikke behøver dele det online. Ikke ifølge mig. 

    
    7
  • Det ville satme være kedeligt, hvis hele verden skulle være så lineær og uden meninger. (Lige på nær de rigtige meninger - altså dine ;) )

    
    1
  • Hvis hele verden bliver kedelig af at du ikke burde sidde og lufte hvor grim du synes en ung kvinde er, tænker jeg det er dig der har et problem.

    
    7
  • Hvad er det du finder urealistisk da

    Monstrene;-)

    
    0
  • Monstrene;-)

    Haha og dig, Cordyceps er jo reelt fænomen, måske blot lige bygget lidt mere videre på i det her univers :)

    Men ja Starten på sæson one med John Hannah er stadigvæk chilling.

    
    0
  • Men, Jamison - synes du hun dog er en køn og tiltalende lille pige? Det ligger ikke helt til karakteren, så det gør jo, at man ikke relaterer til hende. Hun vækker ikke de følelser som de måske gerne vil vække hos betragteren (os). Hvis de havde fundet en med bare lidt karisma, så kunne man måske have fået andre følelser for hende. Men du må sgu da give mig ret i, at hun ikke ligefrem gør at man falder for hende? 

    Tænk nu på, at det her ikke er virkeligheden. Det er en platform for underholdning. Og med det sagt, så er et produktselskab nogen der skal underholde os og lave noget, der tiltaler os som beskuer. 

    Og jeg er bare nødt til at sige, at hun er en grim pige der er irriterende. Det gør ikke noget godt for fortællingen, da intentionen nok var at vi skulle heppe på hende. Det gør jeg ikke! 

    Når vi skal indleve os i et fiktivt miljø, så er det en form for ekspapisme, som ikke er det samme som det vi oplever i vores dagligdag. Og hvis den skal sælges godt, så er det jo netop det branchen gør. De leverer en form for fantasi. Og det er jo det det skal. 

    Ellers kan du jo bare se noget socialrealisme, hvilket heller ikke er forkert. Bare i dén her setting, er det ikke det man lige gider sidde og se på. 

    Follow?

    
    1
  • Hende pigen havde jeg det virkelig svært med. Hun er irriterende og grim. Og jeg håbede bare på, at hun blev ædt. Hun er en elendig snotunge. Nu kender jeg ikke spillet, og har kun set ses1, men hun gjorde at jeg næsten ikke gad se serien. De kunne måske have fundet en mere charmerende skuepiller, for hende her gør ikke noget godt for helheden. Hun gjorde mig næsten arrig. Det lyder måske hårdt, men film/serier forholder sig jo til attraktive skuespillere, og hende her er fanme sådan én man bare har lyst til at slå på, indtil hun siger undskyld og deltager i et quizshow i stedet for. 

    Må man godt synes det?

    Ja, det må man godt synes. Men det er ikke særlig sympatisk, at man har behov for at fortælle alle om det.

    Nu har jeg ikke fået set første sæson færdig, men jeg synes faktisk, at skuespilleren, der spiller Ellie fungerer godt i rollen. I hvert fald i de 6-7 afsnit, jeg har set.

    7
  • Nu har jeg kendt davenport (online) siden de glade Filmz-dage i starten af 00'erne, og jeg kan bekræfte, at han faktisk er et utroligt rart menneske.

    Kan han have nogle lidt ufiltrerede og kontroversielle holdninger, der måske ikke nødvendigvis skulle ytres offentligt her? Ja, det kan jeg også bekræfte. Men han er en good guy

    Baseret på hans kommentarer i denne tråd, synes jeg altså ikke, at han virker som et utroligt rart menneske og en good guy. Men det er selvfølgelig baseret på mine holdninger til, hvad der er god stil og de ting, han skriver...

    8
  • Nej, og jeg spiser også kød, og sidder ned når jeg tisser...

    
    2
  • ... Og hvis du har lotion, har jeg også en kælder, Bassemand! :D 

    
    1
  • Rigtig fin start på sæson 2, Cathrine O’Hara er en god tilføjelse som stiller spørgsmål ved Joel’s handling selv om han ikke selv vil indrømme eller indse det, Og Dina og Ellie er også købt så at sige. De fungere rigtig godt sammen. Samt Jesse self. Som også er ret vital karakter.

    Afsnittet sluttede som jeg havde forventet, men interessant lille teaser lige før det slutter.

    Og Bella Ramsey formår også fint at frembringe den her trodsighed og anspændt forhold mellem hende og Joel, som Der er nu.

    Vi lære også meget hurtigere om Abbey’s motivation, men det var også åbenlys fordi spillets narrativ struktur er noget anderledes på keypoints og jeg kan allerede godt li Dever i rollen.

    Vi begynder også at tease nye typer af infected, præcis som i spillet.

    Og så er det blot fedt at se Jackson realiseret i live action også. Inklusiv Gustavo Cameo.

    Første afsnit af sæson 2 fløj afsted, og før jeg fik set mig om var det slut.

    
    5
  • Spoilers til Episode 2

    Først meget kort ikke spoilers, tingene eskalere bigtime i afsnit 2, og der er en stor ændring fra spillet i forhold til tv showet, som jeg tænker vil give en anden dynamik med forskellige karakterer. Men ja det var en fantastisk episode og vi er kun lige startet. 

    De vælger også at spille Through the Valley til allersidst, som blir sunget af Ashley Johnson, numret er ikke med i spillet (udover et bestemt mode) Men blev brugt under title reveal/annoucement af Part 2 way way back, så det har en bestemt betydning for fans af spillet på mere end en måde. Og jeg blev da også lige ramt i følserne af det nummer igen.

    Obs jeg ved ikke hel hvorfor spoiler markere alt i opdelinger i stedet for en stor boks, oh well.

    De ser ud til at følge setuppet ganske nøje, jeg havde gættet på de måske ville bytte rundt på nogle flashback's men nu tror jeg at jeg ved hvad episode 6 kommer til at omhandle, mit gæt er birthday sekvensen.

    Fordi det som skete i episode 2 nu her var Golfing time, scenen som nærmest er gået hen og blevet et meme, og jeg husker stadigvæk da jeg sad en mørk Fredag aften og spillede Part 2, og kom til scenen, hvor jeg  havde mødt Abbey og hjulpet hende, Joel og Tommy, fordi ja more on that later.

    Og vi så får The big reveal, men på det her tidspunkt i spillet ved, vi ikke hvem Abbey er, det er fortsat et mysterium. som vi først får afklaringen på meget senere i et langt flashback, hvor vi spiller som Abbey igen.

    Så da hun dræber Joel er man fyldt med en foragt og ja had, overfor den her karakter, der ud af det blå dræber Joel med en Golfkølle, mens Ellie ser på.

    Den store ændring her er dog at i spillet er det Joel og Tommy der ridder ud, og møder Abbey, og Ellie og Dina der er på patrol sammen, og er i the weed shack sammen, hvor Jesse senere dukker op også og de splitter op for at finde Joel og Tommy, og det er så Ellie der finder Abbey, og de andre Fireflies og witness på samme måde Joel blive dræbt, men det er så Dina der finder Ellie, og får fat i Jesse.

    Så i tv serien er det nu Dina, der er sammen, med Joel, som nu er dræbt, men Dina ved hvem Abbey og de andre er, hun og ved nu også hvad de har gjort.

    Så det sætter en lidt anden vinkel op på tingene, som stadigvæk følger meget spillet, men er dog lidt anderledes aligevel. Så det blir spændende at se, hvordan det arter sig ud.

    Nåja og Det angreb på Jackson Town, holy it!
    Samt Abbey's run fra the Infected den der scene med hegnet der vælter

    Infected skal bruges med måde, og self. skal alle episode ikke være all out action, men nu må de folk der beklagede sig over der ikke var infected nok, godt lige tage og holde deres mund.

    Snow reveal var også rigtig fedt lavet med Abbey.

    Har også grint lidt af comments på nettet med, nu Joel er gone, nu vil jeg ikke se mere, fordi det var Pedro vi så showet for. 

    Men det var præcis samme reaktioner der var til spillet, så intet nyt her, der ser ud til at være fans af showet der opføre sig på samme måde som en særlig gruppe af fans af spillet, forhåbentlig går de dog ikke så vidt med deres foragt som de fans gjorde...

    
    0
  • Jeg kender ikke til handlingen fra spillet - men episode 2 i denne sæson er temmelig intens og overraskende.

    
    0
  • Handlingen i spillet blir fortalt noget anderledes og det er især den del nogen har set sig utilfreds med de ikke gør her, men jeg tror ganske enkelt ikke de ville kunne gøre det om det et tv show.

    Craig kommenter lidt på det her, og jeg er egentlig ganske enig det og så, hvis de sku lave det setup skulle det holdes hemmeligt i flere år, og det ville aldrig ske.

    Men ja det er spændende at se, hvordan de fortsætter især nu der som sagt var visse ændringer fra spillets historie.

    www.radiotimes.com/tv/sci-fi/the-last-of-us-abby-tv-show-changes-explained-exclusive-newsupdate/

    
    0
  • Jeg synes jo det ville være ærgerligt om de bare følger spillet slavisk. Noget kan sikkert ikke lade sig gøre heller eller give mening. I et spil har du også gameplayet at tage hensyn til.

    Jeg ser ingen grund til at lave en film og serie, hvis den bare følger spillet slavisk. Det er noget af det som andre filmatiseringer har gjort sig af fejltagelser. At tage for meget hensyn til dem som spiller spillet.

    Noget det ikke virker til at denne serie gør.

    
    0
  • Husker ikke detaljerne så tydeligt fra spillet, men flere scener er da fuldstændigt identiske og bortset fra et par små ændringer, bliver det da netop fulgt ret slavisk? De ændringer der er, er vel udelukkende for at tilføje lidt ekstra til karaktererne og deres udvikling og gøre det hele mere filmisk. Forstår slet ikke dem, der synes at det afviger for meget fra kildematerialet i hvert fald.

    
    1
  • Det som mange snakker om er et reveal de viser tidligere end i spillet, men som jeg kommer ind på så kan jeg bare ikke se at de ville kunne gøre det på samme måde og Craig Mazin kommer også selv ind på det i den artikel jeg har linket til.

    
    0
  • Det som mange snakker om er et reveal de viser tidligere end i spillet, men som jeg kommer ind på så kan jeg bare ikke se at de ville kunne gøre det på samme måde og Craig Mazin kommer også selv ind på det i den artikel jeg har linket til.

    Jamen jeg er enig med dig. Det giver mening i konteksten, og er jo ikke en betydelig ændring. Jeg kan godt se, at man her måske hellere ville have, at det fulgte spillet, men ligefrem at se sig så sur på det, forstår jeg ikke.

    
    0
  • Jamen jeg er enig med dig. Det giver mening i konteksten, og er jo ikke en betydelig ændring. Jeg kan godt se, at man her måske hellere ville have, at det fulgte spillet, men ligefrem at se sig så sur på det, forstår jeg ikke.

    Jeg tror ikke det er mening vi skal forstå det lidt det samme som dem der siger Abbey skal være buff i TV serien ja der er en motivitayion bag det, men det her er et andet take på rollen, eller dem som slet ikke kan acceptere Bella Ramsey i rollen som Ellie. De selv samme folk der pt. Review bomber på rotten tomatoes sikkert.

    
    0
  • Ha lige set afsnit 4 og det var virkelig godt. Opdager så at det har en lavere bedømmelse end de andre afsnit. Er der noget der gør som jeg ikke ser, at det vurderes en del lavere eller er det antiwoke’re der ikke kan tåle piger der kysser? 

    
    1
  • Ha lige set afsnit 4 og det var virkelig godt. Opdager så at det har en lavere bedømmelse end de andre afsnit. Er der noget der gør som jeg ikke ser, at det vurderes en del lavere eller er det antiwoke’re der ikke kan tåle piger der kysser? 

    Alle afsnittene med kys mellem personer af samme køn har en langt større procentdel af 1/10 end alle andre afsnit.

    
    0
  • Alle afsnittene med kys mellem personer af samme køn har en langt større procentdel af 1/10 end alle andre afsnit.

    Tænkte godt det kunne være noget sådant. Trist at folk stadig hænger fast i disse reaktionære holdninger til mennesker og køn. Desværre ser man rundt om i verden at at der nok er ret mange hvis forståelse er meget lille. 

    
    3
  • Afsnit 4.

    Vi får en ret fed intro af Karakteren Isaac og hvad han står for, spillet igen af Jeffrey Wright, der også lagde stemme til karakteren i spillet, og vi får lidt mere af vide om ham her, eller, hvert fald fordi det man ser hentydes der også lidt til i diverse dokumenter man finder i spillet. Og vi får en ret interessant snak om køkkengrej :)

    Ellie og Dina får virkelig også lov til at træde frem med deres roller, og de to actress, spiller på alle tangenter, igen lidt omskrevet fra spillet men det fungere godt, og især en scene med en vis sang er 100% taget ud af spillet, men Dexter også en virkelig go scene og som cementer Dina og Ellie’s forhold til hinanden, før vi direkte viser det.

    Vi får så tilgengæld et andet take på en anden key scene, hvor Dina nok er den som påvirkes mest men det fungere også virkelig godt og det som scenen fra spillet viste blir i stedet for brugt lidt i afsnit 5.

    Afsnit 5.

    Vi starter ud med et Big reveal, en ting fra spillet, som de valgte ikke at bruge i sæson 1, fordi det gav for mange komplikationer indtil de kommer til sæson 2, hvor det gir mere mening.

    Og fokus er fjernet lidt fra Ellie og Dina til at starte med. Men vi vender hurtigt tilbage til dem og deres mission ja, Ellie teaser en ting til spilfansne før vi begiver os afsted mod vores mål.

    En intens scene fremkommer igen for Dina og Ellie og vi lære lidt mere til en bestemt gruppe, ikke just nogen man invitere til grillfest. 

    Før vi slutter af med Ellie der viser en hel anden side af sig selv, her skal lige gives stor ros til Bella Ramsey, fordi hun er direkte terifying i den scene. Det er igen en omskrivning af en scene fra spillet med hende og en anden person, men det fungere fantastisk.

    Ja de sidste par minutter var intens, men ikke fordi det all out action. Det handler mere om måden at sige ting og ansigts memik.

    Og vi slutter af med teaser til næste afsnit, get your klenex ready siger jeg blot.

    
    0
  • Nu har jeg også fået set 2. sæson til ende, og mit indtryk er, at det er en ujævn sæson, hvis største problem er Ellies motivation som karakter. Hun fremstår som to vidt forskellige personer fra scene til scene, afhængigt af hvad der er nødvendigt for at drive historien fremad.

    Resten sætter jeg i spoiler-boks for en sikkerheds skyld – så lad være med at læse videre, hvis du ikke har set sæsonen til ende endnu og/eller ikke har spillet The Last of Us Part 2 hele vejen igennem.

    Jeg vil gøre mit bedste for at holde fokus på serien og ikke sammenligne for meget med spillet, men blot koncentrere mig om det, vi bliver præsenteret for i serien. Når det er sagt, bliver jeg nødt til at referere til spillet fra tid til anden, da serien afviger undervejs. Det er i sig selv ikke et problem – det er en filmatisering fra ét medie til et andet, og ændringer er uundgåelige.

    Med det sagt – here I go:

    Mit problem er, at nogle af de steder, hvor serien afviger, simpelthen ikke fungerer. Det har ikke noget at gøre med, at "de gjorde ikke ligesom i spillet, derfor er det dårligt". Nej – min kritik handler om, at Ellie mangler troværdig motivation og konsistens i sin handling og opførsel, som det bliver præsenteret her i 2. sæson.

    I denne sæson finder Ellie ud af, at Dina er gravid, og hendes reaktion er ren lykke. Hun kan ikke vente med at starte en familie med den pige, hun elsker. Som den glimrende podcast Beyond the Screenplay pointerer i deres kritiske gennemgang af 2. sæson, giver det ikke mening for Ellie at fortsætte sin hævnaktion efter dette punkt. Ellie har allerede vundet. Hun er sammen med drømmepigen og skal til at stifte familie. Som det bliver præsenteret her, kan jeg ikke forstå hverken Ellies eller Dinas motivation for at fortsætte på dette hævn-/selvmordstogt.

    Den Ellie, vi ser sammen med Dina i disse lykkelige stunder, virker som en helt anden end den, vi ser i scenen med Nora på hospitalet. Pludselig er Ellie en koldblodig morder, der ikke har problemer med at tæske information ud af et døende menneske med et jernrør. Mennesker kan sagtens rumme både lyse og mørke sider – mit problem er, at serien ikke formår at få det til at virke som om, det er den samme person, vi ser fra scene til scene. Der mangler kontekst, der tydeliggør, at Ellie har denne skyggeside i sig.

    Hun skifter natur gentagne gange i løbet af serien.

    Et andet problem er, at sæsonen simpelthen er for kort i forhold til alt det, den gerne vil fortælle. 2. sæson kunne nemt have brugt 2-3 afsnit mere, så handlingen kunne få mere luft. Det ville måske også have givet mulighed for flere nuancer i portrætteringen af Ellie, som lige nu ikke er til stede.

    Craig Mazin er tydeligvis en superdygtig manuskriptforfatter – og det bliver også illustreret gentagne gange i løbet af sæsonen. Specielt i dialogscener brillerer han virkelig. Scenen mellem de to kvindelige Wolf-ledere i afhøringsrummet på hospitalet, afhørs-/torturscenen mellem Isaac og Seraphiten i køkkenet, eller scenen mellem Joel og hans far, da han var barn – fremragende!

    Det bliver også tydeligt for mig, at Mazin gør sit bedste arbejde, når han får lov til at tilføre nye nuancer, der ikke er med i spillet. Her er han fri til at skrive, som han vil – og det kan mærkes, på den bedst mulige måde.

    Problemet opstår, når Craig Mazins version af Ellie – som er anderledes end den Ellie, vi ser i spillet – skal passe ind i den samme overordnede handling fra spillet. Der opstår en disharmoni, som aldrig helt kommer til at fungere.

    Slut på spoilers.

    Samlet set ender jeg på 3/6.

    Afsnit 1, 2 og 6 i denne sæson er fremragende. Havde hele sæsonen været på det niveau, ville den have været til 5, og måske endda 6 stjerner. Men serien er alt for ujævn og snubler over sig selv, hvilket desværre skaber en disharmoni i det samlede indtryk. En oplevelse, der til tider faktisk kan føles uforløst og frustrerende.

    Forhåbentlig finder serien tilbage på rette spor med 3. (og måske sidste?) sæson.

    
    0
  • Jeg er enig mht disharmonien. Det var også problemet med 1. sæson. Visse afsnit er virkeligt gode og universet er i det hele taget spændende at trænge ned i. Men tonen skifter indimellem for radikalt fra afsnit til afsnit – sæsonen burde have været på ti afsnit for at det kunne virke efter dén hensigt. Visse dele er alt for forhastet, mens der til sammenligning bruges for meget krudt på flashbacks til forholdet mellem Joel og Ellie. Det fungerer bedre i spillet, som serien læner sig alt for meget op ad. Plus sidste episode afsluttes med en ujævn cliffhanger. Jeg synes, at Bella Ramsey er god i rollen – men Ellies handlinger er ofte skidt skrevet og for dårligt motiveret, i forhold til karakternes udvikling. 

    
    1
  • Afsnit 6 det sjovt jeg var ikke så følsesmæsdigt invested som mange andre åbenbart var jo der var scener der fungerer godt men overall, ramte det mig ikke lige så hårdt som i spillet. Og den ændring til sidst fik mig til at tænke på følgende.

    TLOU jeg begynder at tænke lidt mere over sammensætning af scener og rækkefølge, og jeg er self. Stadigvæk spændt på hvad det ender ud med, men blir også lidt farligt hvis en tanke hele tiden er “det ville være for lang tid at vente” som nu både Craig og Neil har sagt i forskellige forbindelser med serien, og i starten ku jeg følge det, men med den tanke og afsnit seks vil vise det meget tydeligt, hvilke ting kan de så rent faktisk vente med til meget senere, hvor det ikke er for lang tid at vente hvis de strækker det til mere end 3 sæson’er lyder til de allerede snakker om
    4, Craig har allerede luftet tanken.

    
    0
  • Gode momenter undervejs og generelt en flot produktion, men historien er godt nok undervældende serveret. 3/6 kan det maksimalt blive til.

    1