09-08-2025 11:30

Kilde: www.hollywoodreporter.com

Tom Hanks, rumfart, Apollo 13, NASA, Jim Lovell

Johan Albrechtsen

Nyhed:

Tom Hanks hylder den afdøde Apollo 13-kaptajn, Jim Lovell – "Held og lykke på din næste rejse"

Hanks spillede den heroiske astronaut i Ron Howards "Apollo 13" fra 1995.

I forgårs, den 7. august, døde den tidligere NASA-astronaut Jim Lovell i en alder af 97 år. Hans hustru, Marilynn, døde i 2023, og de efterlader sig fire børn. 

Både Jim, Marilynn og deres børn blev spillet af skuespillere i Ron Howards Oscar-belønnede storfilm "Apollo 13" fra 1995, som stillede skarpt på astronauterne i NASA's rumfartøj Apollo 13 (Lovell, Fred Haise og Jack Swigert), som blev ramt af en eksplosion på vej mod Månen i 1970.

Takket være trioens mirakuløse holdindsats og NASA's fantastiske helte på landjorden lykkedes det i sidste ende at få Lovell, Haise og Swigert tilbage på Jorden, alt imens millioner af forskrækkede og fængslede seere fulgte med via flimmerkasser over hele kloden.

Lovell arbejdede selv som teknisk konsulent på Howards "Apollo 13", hvilket nok er en af årsagerne til, at filmen endte med at blive skamrost for sin autenticitet og historiske nøjagtighed – også selvom Hanks leverer den legendariske replik "Houston, we have a problem," på trods af at virkelighedens Lovell faktisk sagde "Houston, we've had a problem" (læs: vi har haft et problem).

Læs også: Rumrejsehelte på film - den indre rejse i det ydre rum

Til gengæld kan der ikke sættes en finger på ordene i den hyldest til Lovell, som Hanks netop har lagt ud på de sociale medier:

"Der er folk, som vover, som drømmer, og som fører andre mennesker hen til de steder, som vi ikke ville kunne nå frem til på egen hånd. Jim Lovell, som i lang tid havde været længere ude i rummet og i længere tid end noget andet menneske på vores planet, var sådan en fyr.

"Hans mange rejser rundt om Jorden og åh-så-tæt på Månen blev ikke udført for at generere penge eller berømmelse, men fordi den slags udfordringer giver næring til livet – og ingen havde været bedre til at klare de rejser end Jim Lovell. På denne fuldmånenat er han gået bort og drager videre mod himlen, kosmos og stjernerne. Held og lykke på din næste rejse, Jim Lovell".

Ud over at være kaptajn på Apollo 13-missionen var Lovell også en af de tre astronauter på Apollo 8, som af historikere betegnes som en lige så vigtig rumfartsmission som Apollo 11 (der fik Neil Armstrong ned på Månens overflade), idet det var første gang, at et menneskeskabt fartøj forlod Jordens atmosfære og fløj rundt om Månen.

Lovell var også med om bord på de tidligere NASA-fartøjer Gemini 7 og Gemini 12, og han nåede at være i det ydre rum i sammenlagt 715 timer, 4 minutter og 57 sekunder, hvilket i mange år var en rekord.

"Apollo 13"-filmen fejrer i år sit 30-års jubilæum og bliver derfor relanceret i udvalgte amerikanske IMAX-biografer næste måned. Vi håber naturligvis, at den også genudgives i danske biografsale. Se IMAX-traileren her.

Og næste gang du genser "Apollo 13", kan du se Hanks og Lovell trykke hænder i en af filmens slutscener: