11-08-2025 19:00

Kilde: variety.com

martin scorsese, Mr. Scorsese

Rasmus Drews

Nyhed:

Dokumentarserie fra Apple TV+ går helt tæt på Martin Scorsese og hans film

Fra Little Italy til Hollywood – fortællingen om manden, der ændrede filmhistorien.

Apple TV+ har afsløret, at dokumentarserien "Mr. Scorsese" får premiere 17. oktober. Serien, der er i fem afsnit, går tæt på den legendariske instruktør Martin Scorsese – manden bag klassikere som "Taxi Driver", "Raging Bull", og "Goodfellas".

Holdet bag fik enestående adgang til Scorseses private arkiver og lavede omfattende interviews med ham selv, hans familie og hans mangeårige samarbejdspartnere. På listen finder man blandt andre Robert De Niro, Daniel Day-Lewis, Leonardo DiCaprio, Mick Jagger, Robbie Robertson, hans mangeårige filmklipper Thelma Schoonmaker, Steven Spielberg, Sharon Stone, Jodie Foster, Paul Schrader, Margot Robbie og Cate Blanchett – samt hans hustru, børn og barndomsvenner.

Serien dykker ned i, hvordan Scorseses livserfaringer – fra barndommen i New Yorks Little Italy til årene på filmskolen og hele vejen til de største Oscar-priser – har formet hans kunstneriske blik.

Se også: Bedste Martin Scorsese-film med Leonardo DiCaprio?

Instruktøren, Rebecca Miller, kalder projektet "en filmmagers drøm": "At få adgang til så mange af branchens legender – fra Marty selv til hans mangeårige venner og kolleger – har været en ære. Jeg håber, at serien vil ramme både dedikerede Scorsese-fans og alle, der har kæmpet mod modgang og jagtet deres drømme."

Martin Scorsese er kendt som en af filmhistoriens største fortællere og har gennem sin lange karriere været nomineret til en Oscar hele ti gange som instruktør. Han vandt endelig prisen for bedste instruktør i 2007 for "The Departed" efter årtiers anerkendelse uden Oscar.

I et helt nyt klip fra dokumentarserien reflekterer Scorsese og bl.a. Steven Spielberg over, hvordan "Taxi Driver" var tæt på aldrig at blive vist i sin oprindelige form – og de ekstreme skridt, Scorsese tog for at bevare filmens integritet. Klippet kan ses her:

Kommentarer

  • Verdens bedste instruktør igennem tiderne og skaberen af verdens bedste film

    
    0
  • Fænomenal instruktør (det er nærmest pinligt, jeg ikke har fået set Killers of the Flower Moon endnu).

    Men det er også værd at nævne hans helt enorme store arbejde og kærlighed til filmkunst og filmhistorie. Han har er jo et omvandrende lektion i world cinema. De fire World Cinema-bokse er meget interessante.

    
    0
  • Fænomenal instruktør (det er nærmest pinligt, jeg ikke har fået set Killers of the Flower Moon endnu).

    Det har jeg faktisk heller ikke... Jeg tror, at jeg gik i gang, men...

    
    0
  • En samtale med ham og Spielberg hvor de bare taler film, kunne være enorm interessant. De har begge to en stor kærlighed for film samt er to af de mest inflydelsesrige instruktører nogensinde.

    
    1