31-12-2026 20:30

moovy, nytår, Moovy.dk

Johan Albrechtsen

Nyhed:

Moovy ønsker godt nytår 2026!

Moovy fejrede sin første runde fødselsdag og fik en ordentlig overhaling under kølerhjelmen i 2025.

For 11. år i streg ønsker vi vores læsere, lyttere og seere et rigtig godt nytår, som forhåbentlig serverer masser af fede oplevelser både i biografsalene og stuerne!

Ligesom ethvert filmår bød 2025 på både masser af lav- og højdepunkter. Vores engagerede anmelderkorps leverede over 75 anmeldelser i det snart forgangne år, og der blev bl.a. slynget topkarakterer afsted til Oscar-vinderne "The Brutalist" og "Flow" samt Paul Thomas Andersons hæsblæsende og humoristiske actiondrama, "One Battle After Another", som er en af næste års store Oscar-kandidater.

Også det danske hospitalsdrama "Det andet offer" fik topkarakter og blev beskrevet som en "blændende debutfilm" – og i en dansk kontekst står 2025 netop tilbage som et filmår, hvor talrige debutanter leverede iøjnefaldende produktioner, herunder "Sauna", "Glasskår", "Sønnike", "Hele vejen" og "Min evige sommer".

Den pubertære komedie "Spermageddon", det nyeste kapitel i "Jurassic"-franchisen, "Jurassic World: Rebirth", samt den franske romcom "Jane Austen ødelagde mit liv" var dog med til at, ja, ødelægge den gode stemning i biografmørket fra tid til anden...

Som filmsite har Moovy også måttet tage det sure med det søde i årets løb. Efter fire år og talløse underholdende episoder stoppede Moovy Podcast, og vi sagde vemodigt farvel til programmets to talentfulde værter, Joachim Jelle og Mikkel Abel, som i årevis havde været en del af Moovys redaktion. Lykkeligvis kan d'herrers gamle podcasts stadig findes i de digitale arkiver, og duoen har startet en ny podcast, "Den sidste filmpodcast", som kan følges på alle de konventionelle podcastplatforme derude, og vi ønsker dem naturligvis fortsat god vind i sejlene.

Men 2025 var først og fremmest et festligt år for Moovy, for den 10. september kunne vi med stor stolthed og glæde fejre vores 10-års fødselsdag i kølvandet på omtrent 12.500 artikler i alt siden sidens fødsel i efteråret 2015.

Vores redaktions talstærke ildsjæle bliver ved med at levere gennemarbejdede artikler, afstemninger og anmeldelser, og det bliver vi naturligvis ved med i 2026 og hinsides. I 2025 dækkede vi bl.a. dette års udgave af CPH:DOX, som for længst har etableret sig som en af verdens allerstørste dokumentarfilmfestivaler, samt OFFSpring i Odense og Berlinalen i Tyskland. Spændende nyheds- og trailerartikler er blevet suppleret af temaartikler om alt fra frygtindgydende folk-horror til Guillermo del Toros nylige "Frankenstein"-filmatisering med danskere både bag og foran kameraet.

Og på Moovy TV-fronten har året budt på interviews med prominente Hollywood-navne som Nicole Kidman og Guy Pearce samt et dybdeborende indslag om den 2. sæson af "Star Wars"-serien "Andor".

Og apropos Hollywood-stjerner – i 2025 blev tre medlemmer af redaktionen optaget i Golden Globes' sammenslutning af internationale journalister. Moovy spillede således en rolle i overrækkelsen af Hollywoods næststørste filmpris, og det samme gør sig gældende næste år.

Moovys renommé er altså stærkt efter et årti i felten, og desuden har Moovy.dk for nylig fået en teknisk overhaling under kølerhjelmen takket vores utrættelige webmaster, Jonas Kvist Jensen.

Så det dugfriske Moovy 2.0 glæder sig til at tage sine talstærke brugere med ind i et nyt film- og tv-år med fuld fart. Og I kan bl.a. se frem til interviews med selveste Dwayne 'The Rock' Johnson (vi delte et kort uddrag for få uger siden), superstjerne-skuespillerinderne Gwyneth Paltrow og Sydney Sweeney samt den legendariske iranske filmmager Jafar Panahi, som vandt årets Guldpalme i Cannes takket være thrilleren "It Was Just an Accident".

Der har naturligvis også været masser af aktivitet i Moovys velbesøgte brugerforum, og vi ønsker alle vores faste læsere, lyttere og seere rigtig godt nytår og glæder os til at se jer igen i 2026!

Kommentarer

  • Allow me to be the first to say, happy new year to you too 

    
    1
  • Godt Nytår til alle 

    
    2
  • 
    1
  • Godt Nytår til alle..

    
    1
  • Godt nytår til Danmarks bedste filmforum.

    
    1
  • Godt nytår. Vi havde et vennepar på besøg til mørbrad, gastriksauce og noget is. Vi sad egentlig bare og snakkede og hørte musik. Var i seng kl. 2 efter at have ryddet op, så man ikke står op til en svinesti med tilhørende opvask. Det var nu ikke så slemt, ikke noget en støvsugning ikke kunne ordne. 

    
    1
  • Godt nytår til alle på Moovy. :)

    Jeg holdt nytårsaften med de gamle, som var i et festligt humør, og så til dels min lillesøster og min 5 årige niece, som dog tog hjem inden aftensmaden på grund af min lillesøsters to hunde, som er rædselsslagne for fyrværkeri.

    Mine forældres lille hund er derimod fløjtende ligeglad med de mange brag. Hun er fuldstændig i samme muntre humør, som hun plejer.

    Vi startede med det store frokostbord og så stod menuen bagefter på pakkespil inden, at min far gik ud og fyrede et par fontæner og et enkelt batteri af. Det var mest for lillepigens skyld, da vi andre egentlig ikke rigtig gider det med at fyre af længere.

    Aftensmaden bestod af honniglaseret hamburgerryg med hasselback-kartoffler og grønlangkål til. Og til dessert fik vi citronfromage. Det var fanme lækkert. 

    Og så var der ellers kransekage og nogle andre kager og champagne til senere, hvor vi sad og hyggede til nogen nytårskoncert på Tv2 inden,  jeg daffede hjemad igen cirka 1.30.

    Så det var sgu en meget hyggelig og forholdsvis stille og roligt dag/aften. :)

    
    1
  • Godt nyt-hår til alle!

    Jeg havde den mest afslappede nytårsaften ever.

    Vi tog ud til kærestens mor i hendes lille rækkehus tæt ved skoven i håb om, at der ville være mindre fyrværkeri der.

    For os handlede det primært om, at hunden skulle have en så god aften som muligt. Hun er rædselsslagen for fyrværkeri og har tidligere slet ikke kunnet være i sig selv. Det har hjulpet noget de senere år, efter at vi begyndte at give hende Sileo om aftenen. Det er sådan et vidundermiddel, der slukker for forbindelsen i hjernen mellem angst og høje lyde. Tidligere har det virket utroligt godt, i år havde det dog ikke helt den samme gode effekt. Men det var stadigvæk bedre end i gamle dage, hvor hun rystede som et espeløv og gik i panik hele aftenen. 

    Vi spiste lidt sushi og is. Kærestens mor tog sig en lur og endte med at sove gennem nytår, og kæresten og jeg fordelte os på en sofa og en madras på gulvet og så tre film i streg. 

    Vi droppede helt at holde øje med klokken 12 og blev kun bevidste om det, fordi vi kunne høre, at de gik lidt mere amok med fyrværkeriet end før.

    Det er vist også den første nytårsaften, siden jeg var barn, at jeg ikke har drukket en dråbe alkohol. 

    Vi kiggede lidt på hinanden og blev enige om, at ingen af os egentlig havde lyst til at åbne og tømme champagnen kl. 12, så den lod vi stå.

    Jeg tog en enkelt øl til maden, men jeg opdagede undervejs, at jeg var kommet til at tage en af svigermors alkoholfrie - og så tænkte jeg, at jeg lige så godt kunne lade det være med det. 

    Kæresten er blevet ude hos moren i dag for at gå i skoven med hunden. De kommer tilbage i morgen tidlig, for hun skal på arbejde de næste par dage.

    Men i dag er jeg alene, så den står bare på lur, gaming og film i sofaen og måske en durum fra den gode lokale shop lidt senere.

    Kl. 18 starter Vinegar Syndrome deres Subscriber Week, hvor man kan købe abonnement til hele årets udgivelser, og samtidig er der løbende tilbud på udvalgte titler til og med mandag.

    Jeg er lidt spændt på at se, hvilke hints til årets udgivelser, vi får. Jeg er stærkt i tvivl, om jeg skal tegne abonnement igen i 2026 eller ej. Jeg havde det blandet med deres udgivelser i 2025, men til gengæld er det rart at slippe for at skulle betale porto og oven i det få 50% rabat på alle sub- og partner-label-udgivelser resten af året. 

    
    2