Ridley Scott har allerede den postapokalyptiske "The Dog Stars" på vej i biograferne, men nu ser den 88-årige instruktør ud til at have fundet sit næste projekt.
Ifølge Deadline er Scott tilknyttet som instruktør på en ny filmatisering af Robert Louis Stevensons klassiske roman "Treasure Island" – på dansk kendt som "Skatteøen" – mens Hugh Jackman er udset til rollen som den legendariske sørøver Long John Silver.
Stjernespækket projekt
Manuskriptet er skrevet af Jack Thorne, der senest har gjort sig bemærket med serien "Adolescence".
Projektet er endnu ikke tilknyttet et studie, men ifølge Deadline forventes flere af Hollywoods største selskaber at byde på filmen.
Interessant nok skulle 20th Century Studios have fået første mulighed for at overtage projektet, men takkede nej. Årsagen skulle være, at studiet ejes af Disney, som allerede har "Pirates of the Caribbean"-franchisen som en prioritet og derfor ikke ønskede en konkurrerende piratfilm.
En af litteraturhistoriens største eventyrklassikere
"Treasure Island" udkom første gang i 1883 og regnes i dag blandt verdens mest indflydelsesrige eventyrromaner. Bogen følger den unge Jim Hawkins, som finder et skattekort og begiver sig ud på en farefuld sørejse, hvor han kommer på kollisionskurs med den karismatiske, men forræderiske Long John Silver.
Romanen har solgt mere end 100 mio. eksemplarer verden over og er blevet filmatiseret adskillige gange gennem årene – blandt andet som Disneys animerede science fiction-fortolkning "Treasure Planet".
Der er endnu hverken offentliggjort premieredato eller yderligere casting.







