22-06-2026 19:30

Kilde: www.superherohype.com

marvel, Avengers, superhelte, MCU, Avengers: Doomsday, Avengers 5, X-Men, Famke Janssen, Jean Grey

Rasmus Drews

Nyhed:

"X-Men"-stjerne om fravær i "Avengers: Doomsday": "Marvel begik en fejl"

Famke Janssen lægger ikke skjul på, at hun gerne ville have været en del af Marvels kommende superheltebrag.

Selvom rygterne har floreret længe, bliver det tilsyneladende uden Jean Grey, når Marvels stjernespækkede "Avengers: Doomsday" rammer biograferne.

Under årets SpaceCon i San Antonio blev Famke Janssen, der spillede Jean Grey/Phoenix i de oprindelige "X-Men"-film, spurgt ind til en mulig tilbagevenden til rollen. Her gjorde skuespilleren det klart, at hun ikke er med i filmen – men også, at hun mener, at Marvel kunne have truffet en anden beslutning.

Klar til mere Dark Phoenix

Janssen fortalte, at hun altid har været fascineret af Phoenix-karakteren, men at filmene aldrig for alvor fik udforsket figurens fulde potentiale. Hun understregede samtidig, at hun stadig føler sig klar til at vende tilbage til rollen og udforske en endnu mørkere udgave af karakteren:

"Jeg er klar. Jeg er klar til at vise jer noget Phoenix. Noget meget mørk Phoenix."

Skuespilleren forklarede desuden, at hendes erfaringer gennem livet har givet hende nye perspektiver, som hun gerne ville bringe med ind i rollen.

"Marvel begik en fejl"

Senere i samtalen blev Janssen spurgt, om hun er god til at holde på hemmeligheder – en indirekte hentydning til de mange spekulationer om "Avengers: Doomsday". Her svarede hun med et grin, at hun er elendig til at holde på hemmeligheder, fordi hendes ansigtsudtryk som regel afslører alt. Til sidst sendte hun en lille stikpille mod Marvel:

"Jeg tror, de begik en fejl. Men hey, hvem er jeg? Jeg er bare lille mig, der synes det."

Om Marvel tager budskabet til sig i fremtidige "X-Men"-projekter, må tiden vise. Men én ting står klart: Famke Janssen er mere end klar til at lade Phoenix rejse sig fra asken igen.