10-09-2026 14:00

Kilde: www.darkhorizons.com

Michael Mann, Miami Vice, Colin Farrell, Jamie Foxx

Rasmus Drews

Nyhed:

Michael Mann afslører ny udgave af "Miami Vice" – 20 år efter premieren

"Miami Vice: Director's Final Cut" bliver en ny version af Michael Manns kultfilm med Colin Farrell og Jamie Foxx – og får verdenspremiere i 4K på Beyond Fest.

ichael Mann er tilsyneladende stadig ikke helt færdig med "Miami Vice". 20 år efter premieren på actionthrilleren med Colin Farrell og Jamie Foxx præsenterer instruktøren nemlig en ny version af filmen med titlen "Miami Vice: Director's Final Cut".

Den nye udgave får verdenspremiere på Beyond Fest i USA om godt tre uger, hvor den vises i en ny 4K-restaurering. Michael Mann vil selv være til stede ved visningen.

Ikke den gamle Director's Cut

Der eksisterer allerede en alternativ version af "Miami Vice". Den såkaldte "Unrated Director's Cut", der blev udsendt på hjemmevideo, er omkring otte minutter længere end biografversionen og indeholder både alternative og forlængede scener.

Mann har imidlertid tidligere omtalt denne udgave som en "revision" snarere end sin egentlige director's cut og fastholdt, at biografversionen var hans foretrukne version. Præcis hvor meget Mann har ændret i den nye version, og hvor lang den bliver, er endnu uvist.

Der har gennem årene desuden floreret rygter om en op mod tre timer lang version af "Miami Vice", men der er foreløbig intet, der tyder på, at "Director's Final Cut" er denne udgave.

"Miami Vice" fik en blandet modtagelse og skuffede kommercielt, da den udkom i 2006, men filmen har siden opnået kultstatus og gennemgået en markant kritisk revurdering.

Den nye version skulle desuden være på vej på UHD Blu-ray, men en udgivelsesdato er endnu ikke offentliggjort.