17-09-2026 15:30

Kilde: www.hollywoodreporter.com

streaming, Paramount, SkyShowtime

Johan Albrechtsen

Nyhed:

Streamingtjenesten SkyShowtime overvejer at lukke og slukke

Nedlukningen kan potentielt ramme kunder i over 20 lande – herunder Danmark.

Der er efterhånden så mange streamingtjenester på markedet, at det kan være svært at holde styr på dem – selv for kulturjournalister og altædende filmentusiaster.

Men snart er der måske én færre af slagsen at holde styr på. The Hollywood Reporter skriver nemlig, at SkyShowtime er i fare for at blive lukket ned.

Det fremgår af et brev, som streamingtjenestens ejere – it-virksomheden Comcast og filmselskabet Paramount – har sendt til SkyShowtimes administrerende direktør, Monty Sarhan, tidligere på ugen.

Mens ejerne af SkyShowtime har base i USA, så er streamingtjenesten primært tilgængelig i Europa, hvor den tilbyder indhold, der i Nordamerika er tilgængelig på tjenesterne Paramount+ og Peacock, og som således er produceret af selskaber som Universal, Nickelodeon, Sky, DreamWorks og Paramount.

Det betyder naturligvis, at hvis SkyShowtime vitterligt bliver lukket ned, og Paramount+ ikke samtidigt træder ind på det europæiske marked, så forsvinder danskernes adgang til utallige film og serier – herunder praktisk talt alt "Star Trek"-indhold samt "Yellowstone"-franchisen.

Den potentielle nedlukning skyldes det konkurrenceprægede streamingmarked, hvor SkyShowtime tilsyneladende har svært ved at konkurrere med de andre sværvægtere. I en nylig brugerafstemning her på siden var det da også kun 2% af de adspurgte, som svarede, at SkyShowtime var deres foretrukne streamingtjeneste.

Stort underskud og relativt få abonnenter

Comcast og Paramount har vel at mærke ikke truffet nogen endegyldig beslutning, og alt tyder på, at SkyShowtime vil forblive tilgængelig et godt stykke tid ind i 2027, uanset hvad parterne beslutter sig for at gøre.

Ifølge The Wrap har SkyShowtime i alt 10 millioner abonnenter i skrivende stund. Det er selvfølgelig en del færre end de godt 320 mio. mennesker, som bruger Netflix, mens også Prime Video (cirka 200 mio. abonnenter), Disney+ (cirka 130 mio. abonnenter) og HBO Max (cirka 120 mio. abonnenter) befinder sig i en helt anden liga talmæssigt.

I 2024 genererede SkyShowtime en årsindtægt på 275,1 mio. euro (lige godt 2 mia. kroner), men driftsunderskuddet lå samtidigt på 543,7 mio. euro (lige godt 4 mia. kroner). Indtjeningen var steget en smule i forhold til 2023, men ikke markant.

Og selvom det ikke er en (officiel) del af forklaringen, så er Paramounts potentielle opkøb af Warner Bros. sandsynligvis en af grundene til, at SkyShowtimes fremtid er uvis. Hvis dén handel går igennem, så får Paramount bl.a. adgang til alt, der p.t. ligger på HBO Max, og så er spørgsmålet, om man vil skabe en ny europæisk streamingtjeneste eller evt. føje mere indhold til HBO Max. Vi får at se og holder jer opdateret.

Ekstra Bladet skriver i øvrigt, at SkyShowtime i 2024 havde 133.357 abonnenter herhjemme, hvilket dengang svarede til 5% af de danskere, der streamer tv og film. To år senere – altså her i 2026 – var SkyShowtime ikke længere på listen over danskernes otte mest benyttede streamingtjenester.

Kommentarer

  • Det er godt nok også en skrabet tjeneste. Jeg tror jeg havde den i et par måneder i forbindelse med et gratis tilbud i forbindelse med TV 2 Play og fik set lidt af det første "Yellowstone".

    
    1
  • Trist, for mit vedkommende er der en del titler jeg helst ikke ville undvære - men der er for mange streamingtjenester,  helt enig.

    
    1
  • Duer ikke, skal klart se sæson 2 af Days of the jackal, der kommer til foråret 2027 :(

    
    1
  • Duer ikke, skal klart se sæson 2 af Days of the jackal, der kommer til foråret 2027 :(

    Den står også på min liste :-)

    
    1
  • Duer ikke, skal klart se sæson 2 af Days of the jackal, der kommer til foråret 2027 :(

    Også en god serie

    
    1
  • Det er godt nok også en skrabet tjeneste. Jeg tror jeg havde den i et par måneder i forbindelse med et gratis tilbud i forbindelse med TV 2 Play og fik set lidt af det første "Yellowstone".

    Samme her.

    Kæresten fik en gratis måned her for nylig og glemte at afmelde i tide, så nu har vi haft den i to måneder. Der er virkeligt ikke meget at hente, synes jeg.

    Jeg har ellers glædet mig til at gense remaket af Battlestar Galactica, for sidst jeg ledte efter den, så var det dem, der havde den. Men af en eller anden grund kan jeg kun finde et enkelt afsnit, et tilfældigt et i sæson 3, så vidt jeg husker. Det er ret underligt, nærmest som om de har glemt at slette det, da de slettede resten af serien.

    
    0
  • Jeg falder i søvn til Enterprise hver aften, men det er sjovt, at de kun har noget af Star Trek i kataloget. Jeg mangler Voyager og TNG at sove til. Ellers tror jeg ikke nogen af de andre bruger den. 

    
    0