Det er nu en håndfuld år siden, at "Harry Potter"-filmserien så sin ende. Et univers, der på det store lærred dominerede 00'erne og har fulgt en hel generations barndom til dørs. Bøgerne har været med til at inspirere børn og unge til at læse i fritiden, og filmene gjorde kun glæden og lysten større. Franchisen har cementeret sin plads som popkulturgigant i liga med "Star Wars" og "Ringenes herre". Og nu, syv bøger og otte film senere, er troldmænd og hekse endnu engang aktuelle. "Fantastiske skabninger og hvor de findes" er seneste tilføjelse til J.K Rowlings eventyrlige verden. Et dejligt gensyn, der leverer underholdning i særklasse.

Selvom vi vender tilbage til et familiært miljø, er dagsordenen en lidt anden. Der udskiftes ikke alene karakterer, men også tidsalder og verdensdel. Ikke længere følger vi drengen, der levede på gangene i Hogwarts. Denne gang befinder vi os i 1920'ernes New York, hvor troldmands-zoolog og forsker Newt Scamander (Eddie Redmayne) er på jordomrejse for at finde magiske væsener. Ved en fejl kommer han til at sætte en stor del af sin dyresamling løs, hvilket forvolder kæmpe problemer for New Yorks indbyggere. Newt må sammen med sine venner samle de løsslupne skabninger for at undgå ballade fra de amerikanske myndigheder – og dét, der er værre.
Fantasien har ingen grænser, når det gælder Newts samling af fabeldyr. Alt fra en drage med yoyo-hale til en muldvarp-lignende kleptoman – ingen af væsnerne virker som venstrehåndsarbejde. "Fantastiske skabninger og hvor de findes" runder samtlige følelsesmæssige hjørner – alt fra det sørgelige og uhyggelige til det rørende og morsomme.

Man kan ikke undgå at lade sig rive med af Newts oplevelser. David Yates, der har instrueret de seneste fire "Harry Potter"-film, og J.K Rowling, der selv står for manuskriptet, mestrer filmens tone uden besvær. Skuespillerne sørger også for at bringe karisma til de velskrevne karakterer. Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler og Alison Sudol portrætterer helteholdet på fire, der alle leverer fremragende præstationer – især Dan Fogler, der overrasker med sine kompetencer. Han er kommet langt siden "Fanboys" og giver her sin hidtil bedste skuespilpræstation som den morsomme og elskværdige sidemakker Jacob Kowalski.
Passionerede fans af serien kan godt lokkes til at tro, at Harry Potter-universets charme og mytiske kvalitet går tabt i de amerikanske omgivelser. Men frygt ej, for New Yorker-miljøet overrasker positivt. Filmen refererer til genkendelige elementer fra den originale filmserie, men bruger heldigvis ikke sin intratekstualitet som krykke. "Fantastiske skabninge og hvor de findes" formår at stå på egne ben og etablerer en stærk og uafhængig fortælling. Dog er filmen præget af for mange set-ups. Der skal redegøres for universets mange karakterer og problemstillinger, hvilket først bliver afviklet i de fremtidige kapitler i filmserien. Til tider kan det virke slavisk, som at gennemgå en tjekliste – heldigvis føles handlingsforløbet fuldendt, uden at der mangler en ordentlig afslutning.

J.K Rowling inviterer os (igen) med på letfordøjelig og uprætentiøs kvalitetsunderholdning. Samtidig med at være morsom, eventyrlig og naiv tør filmen også udforske barske temaer som vold, sex og angst – ligesom de originale "Harry Potter"-film, der hen mod slutningen af serien kan diskuteres, om de overhovedet er for børn længere. Dét kræver mod og integritet – to egenskaber, Rowling tydeligvis stadigvæk besidder. HP-universet er hendes baby, og den bliver der bestemt stadig taget vare om.






