Den legendariske, italienske komponist lavede musikken til bl.a. adskillige ikoniske spaghettiwesterns, "Once Upon a Time in America" og "De uovervindelige".
En af filmhistoriens allerstørste komponister er død i en alder af 91 år: italienske Ennio Morricone. Komponistens advokat, Giorgio Asumm, har bekræftet over for italienske medier, at Morricone døde mandag morgen på en klinik i Rom efter et fald, der brækkede komponistens hofte.
Morricones IMDb-side er efterhånden længere end Nilen, og ifølge Variety komponerede Morricone musik til cirka 500 tv- og filmproduktioner gennem de sidste 50 år, hvilket gør Morricone til den mest aktive filmkomponist i Vestens historie.
Morricone blev født i Rom den 10. november 1928 og begyndte at spille trompet i en meget ung alder. Senere blev han uddannet på det berømte Santa Cecilia-konservatorium i den italienske hovedstad. Han skrev en del moderne klassisk musik, før han kastede sig over italiensk popmusik for at tjene penge. I 1961 kickstartede han karrieren som filmkomponist med krigskomedien "Il federale".
Det var dog Morricones samarbejde med landsmanden Sergio Leone, der for alvor fik folk til at åbne øjnene (og ørerne) for, hvad den mægtige maestro kunne skabe. Særligt Morricones scores til "Den gode, den onde og den grusomme" og "Once Upon a Time in the West" har fornøjet filmfans og inspireret andre komponister i årtier.
D'herrer samarbejdede også på krigsfilmen "Duk dig fjols" og det storladne drama "Once Upon a Time in America".
Selvom Morricone insisterede på at arbejde i Rom og på kun at tale italiensk, så arbejdede han sammen med prominente filmmagere fra alskens lande – deriblandt Terence Malick ("Days of Heaven"), William Friedkin ("Rampage"), Roman Polanski ("Frantic"), Brian De Palma ("De uovervindelige") og senest Quentin Tarantino ("The Hateful Eight").
Netop Morricones score til Tarantinos western sikrede italieneren en Oscar for Bedste musik – hans første "ægte" af slagsen efter at have vundet en æres-Oscar i 2007. Han var tidligere blevet Oscar-nomineret seks gange – bl.a. for sin exceptionelle musik til "The Mission".
Morricone har også været på flere verdensturneer og gav sin første og eneste koncert på dansk jord i december 2016, hvor han dirigerede et kæmpe orkester i Forum i København.
Der er blevet solgt over 50 mio. eksemplarer af Morricones albummer, og flere af Morricones største musikalske perler kan høres hernede via komponistens officielle YouTube-side:






