Men hvem skal mon udfylde Kevin Costner og Whitney Houstons store sko?
Et remake af den ekstremt succesfulde, romantiske thriller "Bodyguard" fra 1992 har længe floreret på rygtebørsen – ikke mindst efter at en succesfuld musical-udgave (som netop nu kan opleves i Danmark) blev søsat i 2012.
Og nu er genindspilningen omsider ved at få luft under vingerne. Variety skriver, at den hæderkronede teaterforfatter Matthew López skal skrive manuskriptet til den nye "Bodyguard"-film.
Fordi López netop er kendt for sit arbejde på de skrå brædder, er det ikke utænkeligt, at den næste "Bodyguard"-film bliver en filmudgave af musicalen. Det er dog endnu ikke blevet bekræftet.
Læs også: "Bohemian Rhapsody"-forfatter laver Whitney Houston-film
Den succesfulde manuskriptforfatter Lawrence Kasdan ("Raiders of the Lost Ark", "Star Wars: The Force Awakens"), som skrev den oprindelige film, skal producere remaket.
Den oprindelige "Bodyguard" indtjente godt 400 mio. dollars på verdensplan i start-90'erne – ikke mindst takket være filmens soundtrack (musikhistoriens i øvrigt bedst sælgende af slagsen) og kemien mellem stjernerne Kevin Costner og Whitney Houston.
I filmen spillede Houston en popsanger, der trues på livet af en ukendt galning. Costner spiller livvagten, der skal beskytte hende, og mens de i starten ofte skændes, forelsker de sig langsomt i hinanden.
Vi ved endnu ikke, hvem der skal spille de to hovedroller i remaket, men Variety rapporterer, at man tidligere har overvejet "Thor: Ragnarok"-duoen Chris Hemsworth og Tessa Thompson samt Channing Tatum og rapperen Cardi B.







