Flot karriere - især i starten - man kunne godt have håbet på flere gode roller, som hendes talent fortjente.
RIP

Diane Keaton er død, 79 år gammel
Den Oscar-belønnede skuespiller var et vaskeægte stilikon, der billerede i film som "Annie Hall", "Something's Gotta Give" og "Godfather"-trilogien.
En af særligt 1970'erne og 80'ernes helt store leading ladies er gået bort. Diane Keaton døde i går i en alder af 79 år, og dødsårsagen er p.t. ukendt, men TMZ rapporterer, at Keaton blev fragtet fra sit hjem i Los Angeles til hospitalet tidligt om aftenen dansk tid.
Keatons glorværdige karriere bød på masser af store, forskelligartede roller, og hun fik i alt fire Oscar-nomineringer. Hun vandt den prestigefyldte statuette i 1978 takket være sin præstation i titelrollen i Woody Allens "Annie Hall". Pudsigt nok var Keatons fødenavn Diane Hall, og hendes øgenavn var Annie, og Allen baserede da også sin daværende kærestes rolle på Keatons kreative og charmerende væsen.
Og Keatons noget alternative tøjstil i dén film – bl.a. båret af en bowlerhat og dengang mere "konventionelt herretøj" såsom vest og slips – var med til at gøre hende til et veritabelt stilikon, som tydeligvis inspirerede sine kvindelige kollegaer på tøjfronten.
En æras stilikon – og en instruktørs muse
"Annie Hall" udkom i 1970'erne, og det var også i dét årti, at Keatons filmkarriere blev kickstartet med en birolle i det romantiske komediedrama "Lovers and Other Strangers" fra 1970.
Blot to år senere fulgte rolle som Michael Corleones (Al Pacino) bedre halvdel, Kay Adams, i den første "The Godfather". Keaton gentog rollen i de to fortsættelser, og samme år tog hun altså hul på et mangeårigt, givtigt filmsamarbejde med førnævnte Allen, da de sammen lavede dem humoristiske og romantiske "Casablanca"-hyldest "Play It Again, Sam". De to mødte hinanden på de skrå brædder i 1969, hvor Allen instruerede Keaton i det oprindelige teaterstykke, som "Play It Again, Sam" var baseret på.
I 1980'erne medvirkede Keaton bl.a. i "Reds", "Mrs. Soffel", "Crimes of the Heart" og "The Little Drummer Girl", og i 90'erne leverede hun mindeværdige præstationer i film som "Father of the Bride", "The First Wives Club" og "Marvin's Room".
Hun fik sin karrieres sidste Oscar-nominering takket være sin pragtpræstation i den finansielt enormt succesfulde romcom "Something's Gotta Give" (som herhjemme blev døbt "Når du mindst venter det"), hvori hende og Jack Nicholson spiller ældre turtelduer.
Et skoleskyderi og en tur til Twin Peaks
Keaton var også aktiv bag kameraet. Hun var med til at producere Gus Van Sants Guldpalmen-vinder "Elephant" om et skoleskyderi på et amerikansk gymnasium, og som instruktør lavede hun bl.a. adskillige musikvideoer og et enkelt afsnit af 2. sæson af "Twin Peaks" fra 1991.
Som om alt det ikke var nok, brillerede Keaton også som fotograf i årtier, og som aktivist kæmpede hun en brav kamp for at sikre historiske bygningers overlevelse. Og så var hun tilmed en gedigen sanger.
Keaton efterlader sig sine to børn, Dexter og Duke.