Første smugkig på den nye He-Man – og hans sværd – i den kommende "Masters of the Universe"

Nicholas Galitzine svinger med He-Mans sværd og behersker Grayskulls kraft i den længe ventede film.

Lige knap 40 år efter 80'er-kultfilmen "Masters of the Universe" med Dolph Lundgren får vi omsider en ny live-action-fortolkning af den ikoniske tegnefilmsserie om den heroiske He-Man.

Projektet har vitterligt været årtier undervejs, men optagelserne er omsider i fuld sving, og franchisens officielle Facebook-konto har netop delt det første billede fra filmen, som kan ses herunder i fuld størrelse.

Billedet viser skuespilleren Nicholas Galitzine – eller rettere sagt hans muskuløse overkrop og stærke, højre overarm – samt det genkendelige skaft på He-Mans sværd. Prins Adam på planeten Eternia bruger netop dét sværd til at transformere sig til den bomstærke He-Man og til samtidigt at omdanne sin tro følgesvend, det store kattedyr Cringer, til den imponerende Battle Cat.

Og selvom vi ikke får lov til at se hverken hele He-Man eller hele sværdet på nedenstående billede, så er det åbenlyst for enhver He-Man-fan, at den kommende films sværd har samme design som det i den oprindelige tegnefilmsserie, som blev produceret i årrækken 1983-1985.

Læs også: Dolph Lundgren er klar på at spille He-Man igen – på én betingelse

Den nye "Masters of the Universe" instrueres af Travis Knight ("Kubo – den modige samurai", "Bumblebee"), mens den Oscar-nominerede animationsinstruktør Chris Butler ("Missing Link", "ParaNorman") står bag manuskriptet.

Ud over førnævnte Galitzine består det stjernespækkede ensemble af navne som Alison Brie ("Promising Young Woman") og Idris Elba ("Star Trek Beyond"), og som vi rapporterede for nylig, så har selveste Jared Leto sagt ja til at spille He-Mans ærkefjende, Skeletor.

"Masters of the Universe" får amerikansk biografpremiere den 5. juni 2026, og vi satser stærkt på, at den udkommer cirka samtidigt herhjemme. Se det første, omtalte billede fra produktionen her:

Kommentarer

Første smugkig på den nye He-Man – og hans sværd – i den kommende "Masters of the Universe"

  • 0

    Ser spændende ud!

    Er det bare mig men har Amazon Studios gang i noget spændende med deres serier og film? Udover Apple (hvad hedder deres film/serie gren egentlig) så synes jeg det er sparsomt hvad der kommer fra netflix, paramount og de øvrige.

    Dominar Rygel XVI25-02-25 08:56

  • 0

    Ser spændende ud!

    Er det bare mig men har Amazon Studios gang i noget spændende med deres serier og film? Udover Apple (hvad hedder deres film/serie gren egentlig) så synes jeg det er sparsomt hvad der kommer fra netflix, paramount og de øvrige.

    Du har fat i noget. Jeg har været meget af Primes indhold de sidste par år. Apple laver også nogle fede ting for tiden.

    Jeg regner kun med at se Netflix for at få afsluttet Witcher...

    Nickell26-02-25 21:19

Gå til forum-oversigtLog ind for at deltage i diskussionen