Jeg fattede nul og niks af denne nyhed. Men noget med sport og penge altså. :)

Ryan Reynolds vil købe britisk fodboldklub
Hollywood-stjernen bliver måske den seneste rigmand, der skyder penge i den engelske sportsverden.
Engelsk fodbold er en af verdens mest indbringende sportsindustrier, og det vrimler med udenlandske rigmænd og selskaber, der har brugt milliarder af kroner på at købe klubber og spillere i håbet om at score trofæer og positiv omtale.
Og nyeste skud på stammen bliver måske en af Hollywoods største stjerner: "Deadpool"-stjernen Ryan Reynolds.
Fodboldklubben Wrexham har annonceret, at Reynolds og kollegaen Rob McElhenney ("It's Always Sunny in Philadelphia"), gerne vil investere i klubben.
Ifølge Wrexham vil Reynolds og McElhenney præsentere deres vision for klubben under en snarlig generalforsamling. Reynolds har bekræftet nyheden på sin Twitter-side.
Læs også: Bizart: legendarisk fodboldtræner har cameo i ny "Star Trek"-film
Netop Wrexham ejes p.t. af klubbens tilhængere – nærmere bestemt et konsortium bestående af 1,223 fans. Disse fans har allerede givet grønt lys til, at Reynolds og McElhenney kan investere omtrent 2 mio. engelske pund (cirka 16,3 mio. kroner) i Wrexham og således overtage ejerskabet af klubben.
Byen Wrexham ligger i det nordøstlige Wales og har godt 60,000 indbyggere. Men ligesom walisiske fodboldklubber som Swansea og Cardiff spiller byens fodboldhold i de engelske rækker. Wrexham ligger p.t. i landets 5. bedste række, den såkaldte National League, og der er således et godt stykke vej op til engelske tophold som Chelsea, Tottenham og Leeds.
Lederen af klubbens fanfællesskab, Spencer Harris, fortæller BBC, at han har talt med Reynolds og McElhenney adskillige gange, og at parret tager opkøbet af Wrexham meget alvorligt.
Både Harris og BBC erkender dog, at det stadig er uklart, hvorfor Reynolds og McElhenney er interesserede i at købe en fodboldklub fra den 5. bedste række i England. Det finder vi alle sammen nok ud af ovenpå den førnævnte generalforsamling.