"Woke og destruktiv!" – Donald Trump sviner Tom Hanks efter skrottet prisoverrækkelse

Hanks' politiske tilknytning har fået flere til at spekulere i, om aflysningen har politiske motiver.

Donald Trump er gået hårdt til angreb på Tom Hanks, efter at det prestigefyldte amerikanske militærakademi West Point har aflyst en ceremoni, hvor skuespilleren skulle hædres med den såkaldte Sylvanus Thayer-pris for hans "indsats og bidrag til nationen".

Denne hæder, der gives til fremtrædende amerikanske borgere, blev dog aflyst uden megen forklaring, hvilket har skabt opmærksomhed i medierne. Tidligere oberst Mark Bieger, der repræsenterer West Points alumni-forening, udtalte, at aflysningen var nødvendig for at bevare akademiets fokus på at forberede kadetterne på militært lederskab (hvordan de to ting hænger sammen, kom han ikke nærmere ind på).

Hanks' politiske tilknytning, herunder hans støtte til demokratiske kandidater som Barack Obama og Hillary Clinton, har dog fået flere til at spekulere i, om aflysningen har politiske motiver.

Donald Trump: "Vi har ikke brug for destruktive, WOKE modtagere af vores højtelskede amerikanske priser!"

På sin sociale medieplatform Truth Social har den amerikanske præsident Donald Trump i forbindelse med aflysningen skrevet: "Vores fantastiske West Point (bliver kun mere og mere fantastisk!) har klogt aflyst prisuddelingen for skuespilleren Tom Hanks. Vigtigt skridt! Vi har ikke brug for destruktive, WOKE modtagere af vores højtelskede amerikanske priser! Forhåbentlig vil Oscars og andre falske prisuddelinger genoverveje deres standarder og praksis i retfærdighedens navn."

Hanks er bl.a. kendt for sine militærroller i film som "Saving Private Ryan", "Greyhound" og "Forrest Gump", og han har været executive producer på Anden Verdenskrig-serierne "Band of Brothers" og "The Pacific".

Hanks har desuden i mange år støttet veteraner og amerikanske mindesmærker og er æresmedlem af US Army's Ranger Hall of Fame samt modtager af Presidential Medal of Freedom.

Hanks – som igennem sin karriere flere gange er blevet opfordret til stille op i politik – har endnu ikke kommenteret Trumps udtalelser.

Se også: Trump har en lille penis og dyrker sex med Satan i nyt "South Park"-afsnit – se de kontroversielle klip her

Kommentarer

"Woke og destruktiv!" – Donald Trump sviner Tom Hanks efter skrottet prisoverrækkelse

  • 3

    Trump er et lille grimt menneske.

    Jamison10-09-25 10:53

  • ★★★★★3

    Tænk at verdens på papiret mest magtfulde politiske leder er så tyndhudet og så bange for skuespillere og komikere, der ikke kan lide ham. Tænk at han føler sig så provokeret af deres blotte eksistens, at han bruger tid og kræfter på dem i stedet for, for eksempel, at stoppe nogen krige eller redde sit land fra at gå konkurs. 

    Lars!10-09-25 13:08

  • ★★★★★★2

    Tænk at han føler sig så provokeret af deres blotte eksistens, at han bruger tid og kræfter på dem i stedet for, for eksempel, at stoppe nogen krige eller redde sit land fra at gå konkurs. 

    Det var præcis det han lovede vælgerne, og årsagen til at han blev valgt af et stort flertal.

    Det mest skræmmende er at de gjorde det med åbne øjne - de vidste hvad de fik. Og indtil nu har han ikke gjort andet end at skubbe USA, og resten af verden længere mod afgrunden.

    Wayne10-09-25 13:15

  • 2

    Hvis de ikke er nogen der vil give hans MAGA venner nogen priser, så skal han nok forsøge sig med en fjendtlig overtagelse, som han har gjort med Kennedy Center for the Performing Arts, hvor han har udskiftet bestyrelsen og indsat sig selv som formand.

    Og utroligt hvor meget USAs præsident skal blande sig i. Alt imens galoperer inflationen derudad derovre, godt hjulpet på vej af tolden. Jeg læste i går at en gennemsnitlig familie derovre kan se frem til at skulle af med ca. 1000 $ mere næste år, bare pga told.

    Johnny4210-09-25 13:24

  • 2

    Det var præcis det han lovede vælgerne, og årsagen til at han blev valgt af et stort flertal.

    Det mest skræmmende er at de gjorde det med åbne øjne - de vidste hvad de fik. Og indtil nu har han ikke gjort andet end at skubbe USA, og resten af verden længere mod afgrunden.

    Det var så ikke et stort flertal der valgte ham, ca. 1,5% i popularitetsstemmerne. Grunden til at det så større ud er at han vandt de fleste af de store swingstater.

    Det er heldigvis ikke muligt for ham at ændre  grænserne mellem staterne. Ellers ville han også her have forsøgt sig med gerrymandering.

    Johnny4210-09-25 13:40

  • ★★★★★2

    "Somebody needs to put a bullet in him, I see that now" ikke helt ordret, men det er sådan cirka citat fra Charles S Dutton i surviving the game..

    Normalt går jeg ikke ind for vold, men Trump er tæt på at retfærdiggøre det!!!

    Fuck, hvor er jeg træt af ham...ønskede ikke at vi fik et diktator der var så ekstrem, but we still got that. Future Hitler 2.0...han er næsten ligeså slem!!

    Ryder66610-09-25 17:11

  • ★★★★2

    Suk, bare suk…..

    Gorman10-09-25 21:54

  • 2

    "Somebody needs to put a bullet in him, I see that now" ikke helt ordret, men det er sådan cirka citat fra Charles S Dutton i surviving the game..

    Normalt går jeg ikke ind for vold, men Trump er tæt på at retfærdiggøre det!!!

    Fuck, hvor er jeg træt af ham...ønskede ikke at vi fik et diktator der var så ekstrem, but we still got that. Future Hitler 2.0...han er næsten ligeså slem!!

    Nej tak.

    Både til politisk vold, men også til at gøre ham til martyr.

    Den fede idiot skal stege i sit eget fedt. Lad ham køre USA i sænk og lade det være hans eftermæle.

    Nickell11-09-25 09:15

Gå til forum-oversigtLog ind for at deltage i diskussionen