Den ser jeg frem til. Det er godt nok ikke meget der findes om John Mogensen, så denne film er ventet.

Trailer: Første trailer til Ole Bornedals biopic "Så længe jeg lever" om John Mogensen
Få det første kig på Ole Bornedals drama om en af Danmarks største og mest folkelige musikikoner i det 20. århundrede.
"Så længe jeg lever" beskrives som en dramatisk, humoristisk og poetisk rejse gennem musikeren John Mogensens liv. Manden, der lagde Danmark for sine fødder med store folkelige klassikere som "To mennesker på en strand", "Så længe jeg lever" og "Fut i fejemøget".
Vi følger ham fra barndommen til hans første gennembrud med Four Jacks for så at gå i glemmebogen – og i hundene – indtil han pludselig brager igennem med sit enorme gennembrud i 1971 med "Der er noget galt i Danmark!".
Rasmus Bjerg indtager sin første store dramatiske filmhovedrolle i "Så længe jeg lever" med rollen som John Mogensen. Filmen, der er instrueret og forfattet af Ole Bornedal, kan ses i biograferne 8. marts.