Jeg har ikke set traileren, men ret fed musik - dejligt med et rigtigt orkester-score, og at det hele ikke bare er lavet på en computer :)

Trailer: "Stand Your Ground": Actionfyldt trailer til hævn-thriller med Peter Stormare – og med dansker bag musikken
Den Los Angeles-bosatte Lasse Elkjær står bag underlægningsmusikken til actionbraget om en muskuløs ekssoldat, der jager sin kones dræbere.
Umiddelbart ligner "Stand Your Ground" måske nok mange andre actionbaskere, der lander på de store lærreder og i hjemmebiografen hvert år.
Men ud over at have en veloplagt skandinav i hovedrollen i form af norske Daniel Stisen ("Paddington 2", "Zack Snyder's Justice League"), så har filmen også en dansk komponist: Lasse Elkjær.
Elkjær har længe boet og arbejdet i Los Angeles, hvor han bl.a. har arbejdet på projekter som "Lost in Space", "Pet Sematary", "Bad Santa 2" og "The Empty Man", ud over at han har komponeret musikken til bl.a. en stribe kortfilm, familiefilmen "Forsvundet til Halloween", vikingefilmen "Viking Blood" og nu også "Stand Your Ground".
Elkjær er derudover kendt for sit mangeårige samarbejde med den Emmy- og Golden Globe-nominerede filmkomponist Christopher Young ("Spider-Man 3", "Hellraiser", "Sinister").
Læs også: DR lancerer nyt tv-program om filmmusik – med Ida Rud og Moovys Johan Albrechtsen som værter
I "Stand Your Ground" spiller Daniel Stisen den tidligere elitesoldat Jack Johnson, hvis gravide hustru slås ihjel under et brutalt indbrud i deres hjem.
Eftersom Johnson dræber én af mændene uden for sit eget hjem, får han en fængselsdom på seks år. Og efter sin løsladelse er hans hævntørst naturligvis ikke blevet dulmet – og nu lokker han sin kones bødler ind i sit eget, befæstede hjem for at nakke dem én efter én.
Ud over Stisen medvirker bl.a. Peter Stormare ("Constantine") og Eric Roberts ("The Dark Knight") i "Stand Your Ground", der netop er udkommet på VOD herhjemme. Se traileren her:
Og et lille indslag om Lasse Elkjærs actionmættede musik kan ses (og høres) her: