Paul Giamatti er sgu fantastisk ;-)

Moovy TV: "The Holdovers"-stjernerne Paul Giamatti og Da'Vine Joy Randolph diskuterer empati, rekvisitter og Scrooge
Giamatti og Randolph har netop vundet Golden Globe-priser for deres toppræstationer i Alexander Paynes nyeste, kritikerroste komediedrama.
I dag er der dansk biografpremiere på "The Holdovers" – den nyeste film af den Oscar-belønnede Alexander Payne, som også har bl.a. "Election", "Sideways", "Nebraska" og "The Descendants" på CV'et.
Og vi har talt med filmens to helt store stjerner, Paul Giamatti og Da'Vine Joy Randolph, som forleden vandt hhv. Bedste mandlige hovedrolle (Komedie) og Bedste kvindelige birolle under Golden Globes-showet i Hollywood.
Se også: "The Holdovers": Første trailer til Alexander Paynes nye film med Paul Giamatti
I "The Holdovers" spiller Giamatti og Randolph to ansatte på en amerikansk kostskole i 1970, som bliver hængende på stedet i juledagene for at passe på de elever, som ikke kan komme hjem under ferien.
Og mens kulden og sneen plager skolen, begynder Giamattis kyniske, kolde lektor at tø op, mens et unikt venskab blomstrer mellem skolens efterladte eksistenser.
"The Holdovers" kan som sagt ses nu i de danske biografer – herunder i FORMAT Biograf – og snart kan I se vores komplette interview med Giamatti og Randolph her på siden. Indtil da kan I høre prisvinderne diskutere empati, sympati og filmens flotte verden her: