Oscar 2024: Komplet liste over årets nominerede og vindere
Hvem vandt verdens største filmpriser i nat? Få oversigten over årets vindere.
BEDSTE FILM
"American Fiction", Ben LeClair, Nikos Karamigios, Cord Jefferson og Jermaine Johnson
"Frit fald", Marie-Ange Luciani og David Thion
"Barbie", David Heyman, Margot Robbie, Tom Ackerley og Robbie Brenner
"The Holdovers", Mark Johnson
"Killers of the Flower Moon", Dan Friedkin, Bradley Thomas, Martin Scorsese og Daniel Lupi
"Maestro", Bradley Cooper, Steven Spielberg, Fred Berner, Amy Durning og Kristie Macosko Krieger
"Oppenheimer", Emma Thomas, Charles Roven og Christopher Nolan
"Past Lives", David Hinojosa, Christine Vachon og Pamela Koffler
"Poor Things", Ed Guiney, Andrew Lowe, Yorgos Lanthimos og Emma Stone
"The Zone of Interest", James Wilson
VINDER: "Oppenheimer", Emma Thomas, Charles Roven og Christopher Nolan
BEDSTE INSTRUKTØR
"Frit fald", Justine Triet
"Killers of the Flower Moon", Martin Scorsese
"Oppenheimer", Christopher Nolan
"Poor Things", Yorgos Lanthimos
"The Zone of Interest", Jonathan Glazer
VINDER: "Oppenheimer", Christopher Nolan
BEDSTE MANDLIGE HOVEDROLLE
Bradley Cooper, "Maestro"
Colman Domingo, "Rustin"
Paul Giamatti, "The Holdovers"
Cillian Murphy, "Oppenheimer"
Jeffrey Wright, "American Fiction"
VINDER: Cillian Murphy, "Oppenheimer"
BEDSTE KVINDELIGE HOVEDROLLE
Annette Bening,"Nyad"
Lily Gladstone, "Killers of the Flower Moon"
Sandra Hüller, "Frit fald"
Carey Mulligan, "Maestro"
Emma Stone, "Poor Things"
VINDER: Emma Stone, "Poor Things"
BEDSTE MANDLIGE BIROLLE
Sterling K. Brown, "American Fiction"
Robert De Niro, "Killers of the Flower Moon"
Robert Downey Jr., "Oppenheimer"
Ryan Gosling, "Barbie"
Mark Ruffalo,"Poor Things"
VINDER: Robert Downey Jr., "Oppenheimer"
BEDSTE KVINDELIGE BIROLLE
Emily Blunt, "Oppenheimer"
Danielle Brooks, "Farven lilla"
America Ferrera, "Barbie"
Jodie Foster, "Nyad"
Da'Vine Joy Randolph, "The Holdovers"
VINDER: Da'Vine Joy Randolph, "The Holdovers"
BEDSTE INTERNATIONALE FILM
"Io Capitano", Italien
"Perfect Days", Japan
"Society of the Snow", Spanien
"Lærerværelset", Tyskland
"The Zone of Interest", England
VINDER:"The Zone of Interest", England
BEDSTE ORIGINALE MANUSKRIPT (ORIGINAL SCREENPLAY)
"Frit fald", Justine Triet og Arthur Harari
"The Holdovers", David Hemingson
"Maestro", Bradley Cooper & Josh Singer
"May December", Samy Burch; Story by Samy Burch & Alex Mechanik
"Past Lives", Celine Song
VINDER: "Frit fald", Justine Triet og Arthur Harari
BEDSTE FILMATISERING (ADAPTED SCREENPLAY)
"American Fiction", Cord Jefferson
"Barbie", Greta Gerwig & Noah Baumbach
"Oppenheimer", Christopher Nolan
"Poor Things", Tony McNamara
"The Zone of Interest", Jonathan Glazer
VINDER: "American Fiction", Cord Jefferson
BEDSTE DOKUMENTARFILM
"Bobi Wine: The People's President", Moses Bwayo, Christopher Sharp og John Battsek
"The Eternal Memory", Maite Alberdi
"Four Daughters", Kaouther Ben Hania and Nadim Cheikhrouha
"To Kill a Tiger", Nisha Pahuja, Cornelia Principe og David Oppenheim
"20 Days in Mariupol", Mstyslav Chernov, Michelle Mizner og Raney Aronson-Rath
VINDER: "20 Days in Mariupol", Mstyslav Chernov, Michelle Mizner og Raney Aronson-Rath
BEDSTE KORTE DOKUMENTARFILM
"The ABCs of Book Banning", Sheila Nevins og Trish Adlesic
"The Barber of Little Rock", John Hoffman og Christine Turner
"Island in Between", S. Leo Chiang og Jean Tsien
"The Last Repair Shop", Ben Proudfoot og Kris Bowers
"Nǎi Nai & Wài Pó", Sean Wang og Sam Davis
VINDER: "The Last Repair Shop", Ben Proudfoot og Kris Bowers
BEDSTE KORTFILM
"The After", Misan Harriman og Nicky Bentham
"Invincible", Vincent René-Lortie og Samuel Caron
"Ridder Lykke", Lasse Lyskjær Noer og Christian Norlyk
"Red, White and Blue", Nazrin Choudhury og Sara McFarlane
"The Wonderful Story of Henry Sugar", Wes Anderson og Steven Rales
VINDER: "The Wonderful Story of Henry Sugar", Wes Anderson og Steven Rales
BEDSTE ANIMATIONSFILM
"Drengen og hejren", Hayao Miyazaki og Toshio Suzuki
"Elemental", Peter Sohn og Denise Ream
"Nimona", Nick Bruno, Troy Quane, Karen Ryan og Julie Zackary
"Robot Dreams", Pablo Berger, Ibon Cormenzana, Ignasi Estapé og Sandra Tapia Díaz
"Spider-Man: Across the Spider-Verse", Kemp Powers, Justin K. Thompson, Phil Lord, Christopher Miller og Amy Pascal
VINDER: "Drengen og hejren", Hayao Miyazaki og Toshio Suzuki
BEDSTE KORTE ANIMATIONSFILM
"Letter to a Pig", Tal Kantor og Amit R. Gicelter
"Ninety-Five Senses", Jerusha Hess og Jared Hess
"Our Uniform", Yegane Moghaddam
"Pachyderme", Stéphanie Clément og Marc Rius
"WAR IS OVER! Inspired by the Music of John & Yoko", Dave Mullins og Brad Booker
VINDER: "WAR IS OVER! Inspired by the Music of John & Yoko", Dave Mullins og Brad Booker
BEDSTE FOTOGRAFERING
"El Conde", Edward Lachman
"Killers of the Flower Moon", Rodrigo Prieto
"Maestro", Matthew Libatique
"Oppenheimer", Hoyte van Hoytema
"Poor Things", Robbie Ryan
VINDER: "Oppenheimer", Hoyte van Hoytema
BEDSTE KLIPNING
"Frit fald", Laurent Sénéchal
"The Holdovers", Kevin Tent
"Killers of the Flower Moon", Thelma Schoonmaker
"Oppenheimer", Jennifer Lame
"Poor Things", Yorgos Mavropsaridis
VINDER: "Oppenheimer", Jennifer Lame
BEDSTE KOSTUMER
"Barbie", Jacqueline Durran
"Killers of the Flower Moon", Jacqueline West
"Napoleon", Janty Yates og Dave Crossman
"Oppenheimer", Ellen Mirojnick
"Poor Things", Holly Waddington
VINDER: "Poor Things", Holly Waddington
BEDSTE LYD
"The Creator", Ian Voigt, Erik Aadahl, Ethan Van der Ryn, Tom Ozanich og Dean Zupancic
"Maestro", Steven A. Morrow, Richard King, Jason Ruder, Tom Ozanich og Dean Zupancic
"Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One", Chris Munro, James H. Mather, Chris Burdon og Mark Taylor
"Oppenheimer", Willie Burton, Richard King, Gary A. Rizzo og Kevin O'Connell
"The Zone of Interest", Tarn Willers og Johnnie Burn
VINDER: "The Zone of Interest", Tarn Willers og Johnnie Burn
BEDSTE MAKEUP OG HÅRSTYLING
"Golda", Karen Hartley Thomas, Suzi Battersby og Ashra Kelly-Blue
"Maestro", Kazu Hiro, Kay Georgiou og Lori McCoy-Bell
"Oppenheimer", Luisa Abel
"Poor Things", Nadia Stacey, Mark Coulier og Josh Weston
"Society of the Snow", Ana López-Puigcerver, David Martí og Montse Ribé
VINDER: "Poor Things", Nadia Stacey, Mark Coulier og Josh Weston
BEDSTE VISUELLE EFFEKTER
"The Creator" Jay Cooper, Ian Comley, Andrew Roberts og Neil Corbould
"Godzilla Minus One", Takashi Yamazaki, Kiyoko Shibuya, Masaki Takahashi og Tatsuji Nojima
"Guardians of the Galaxy Vol. 3", Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams og Theo Bialek
"Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One", Alex Wuttke, Simone Coco, Jeff Sutherland og Neil Corbould
"Napoleon", Charley Henley, Luc-Ewen Martin-Fenouillet, Simone Coco og Neil Corbould
VINDER: "Godzilla Minus One", Takashi Yamazaki, Kiyoko Shibuya, Masaki Takahashi og Tatsuji Nojima
BEDSTE SCENOGRAFI
"Barbie", Sarah Greenwood og Katie Spencer
"Killers of the Flower Moon", Jack Fisk og Adam Willis
"Napoleon", Arthur Max og Elli Griff
"Oppenheimer", Ruth De Jong og Claire Kaufman
"Poor Things", James Price, Shona Heath og Zsuzsa Mihalek
VINDER: "Poor Things", James Price, Shona Heath og Zsuzsa Mihalek
BEDSTE MUSIK (ORIGINAL SCORE)
"American Fiction", Laura Karpman
"Indiana Jones and the Dial of Destiny", John Williams
"Killers of the Flower Moon", Robbie Robertson
"Oppenheimer", Ludwig Göransson
"Poor Things", Jerskin Fendrix
VINDER: "Oppenheimer", Ludwig Göransson
BEDSTE ORIGINALE SANG
"The Fire Inside" fra "Flamin' Hot", Diane Warren
"I'm Just Ken" fra "Barbie", Mark Ronson and Andrew Wyatt
"It Never Went Away" fra"American Symphony", Jon Batiste and Dan Wilson
"Wahzhazhe (A Song For My People)" fra "Killers of the Flower Moon", Scott George
"What Was I Made For?" fra "Barbie", Billie Eilish og Finneas O'Connell
VINDER: "What Was I Made For?" fra "Barbie", Billie Eilish og Finneas O'Connell